Vishay/Dale RNC50H6260BSRSL
RNC50H6260BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6260BSRSL
Brief Description
RES 626 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6260BSRSL.pdf
Availability of RNC50H6260BSRSL
QUANTITY
RNC50H6260BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6260BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6260BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6260BSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6260BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6260BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6260BSRSL
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES MO 1/2W 330 OHM 5% AXL datasheet.pdf
SLIT 0.5X10MM INSERTIN FOR E3Z-T datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 2% 500V 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 870MA 260 MOHM datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 300A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
GBX 2-PAIR 25-COL LEFT LF BP ASS datasheet.pdf
OSC VCTCXO PROG LVDS SMD datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W datasheet.pdf