Vishay/Dale RNC50H6261BSRE6
RNC50H6261BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6261BSRE6
Brief Description
RES 6.26K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6261BSRE6.pdf
Availability of RNC50H6261BSRE6
QUANTITY
RNC50H6261BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6261BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6261BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6261BSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6261BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6261BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6261BSRE6
ALLIG CLIP/BNC MALE RG58C/U 48" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO263-5 datasheet.pdf
8843 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1500PF 200V X7V datasheet.pdf