Vishay/Dale RNC50H6340BSBSL
RNC50H6340BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6340BSBSL
Brief Description
RES 634 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6340BSBSL.pdf
Availability of RNC50H6340BSBSL
QUANTITY
RNC50H6340BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6340BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6340BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6340BSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6340BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6340BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H6340BSBSL
Crystal 46.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K 33POS 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZA16 M25 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .050 10POS DR TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf