Vishay/Dale RNC50H6421DSRE6
RNC50H6421DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6421DSRE6
Brief Description
RES 6.42K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6421DSRE6.pdf
Availability of RNC50H6421DSRE6
QUANTITY
RNC50H6421DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6421DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6421DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.42k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6421DSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6421DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6421DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6421DSRE6
MOSFET N/P-CH 60V 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 700MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 35NS 28DIP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL DUAL 48LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN CIC FFC PLUG 5POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
17.5 MM SELCT ASY PHASE-SEQU datasheet.pdf