Vishay/Dale RNC50H6423BSRSL
RNC50H6423BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6423BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 642K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6423BSRSL.pdf
Availability of RNC50H6423BSRSL
QUANTITY
RNC50H6423BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6423BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6423BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)642k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6423BSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6423BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6423BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6423BSRSL
IC MUX/SW TRIPLE LV SPDT 16-SOIC datasheet.pdf
IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CT CRIMP-2 REC HSG 5P BLACK datasheet.pdf
CAP CER 20PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 12POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf