Vishay/Dale RNC50H6490FSRE6
RNC50H6490FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6490FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6490FSRE6.pdf
Availability of RNC50H6490FSRE6
QUANTITY
RNC50H6490FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6490FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6490FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6490FSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6490FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6490FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6490FSRE6
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
2.5 WTB WAFER ASSY RADIAL TP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HIGH GLOSS ROLL 6X30' 2PER CASE datasheet.pdf
CABLE 4COND 28AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 50POS datasheet.pdf