Vishay/Dale RNC50H6491FSBSL
RNC50H6491FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6491FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6491FSBSL.pdf
Availability of RNC50H6491FSBSL
QUANTITY
RNC50H6491FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6491FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6491FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6491FSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6491FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6491FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H6491FSBSL
KIT FUSE 5X20MM FAST ACT UL datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9-BIT LATCH 28PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS DL 2MM 8GOLD T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO204AC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf