Vishay/Dale RNC50H6651BSRSL
RNC50H6651BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6651BSRSL
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6651BSRSL.pdf
Availability of RNC50H6651BSRSL
QUANTITY
RNC50H6651BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6651BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6651BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6651BSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6651BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6651BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6651BSRSL
LED SS RED DIFFUSED PCB 3MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 5A SOT89-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 100MM 12-24V datasheet.pdf
BVL 7.62HP/04/90 3.5SN BK BX datasheet.pdf
1" X 2" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 120V TO-220AB datasheet.pdf