Vishay/Dale RNC50H6811DSRSL
RNC50H6811DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6811DSRSL
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6811DSRSL.pdf
Availability of RNC50H6811DSRSL
QUANTITY
RNC50H6811DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6811DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6811DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6811DSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6811DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6811DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6811DSRSL
FIXED IND 4.7UH 352MA 1.5 OHM datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 22V 3KA DISC 20MM datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6BA BRASS 7/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
HEADER CGRID III R/A HI_TEMP40CK datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 18.4320MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf