Vishay/Dale RNC50H6811FRRE6
RNC50H6811FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6811FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6811FRRE6.pdf
Availability of RNC50H6811FRRE6
QUANTITY
RNC50H6811FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6811FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6811FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6811FRRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6811FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6811FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6811FRRE6
RES SMD 180K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC AXIAL datasheet.pdf
IC CTLR PWM CPU 1PH VR11 TQFN datasheet.pdf
13CIR MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 96MM datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 35POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf