Vishay/Dale RNC50H6812FRB14
RNC50H6812FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6812FRB14
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6812FRB14.pdf
Availability of RNC50H6812FRB14
QUANTITY
RNC50H6812FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6812FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6812FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6812FRB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6812FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6812FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H6812FRB14
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf