Vishay/Dale RNC50H6812FRRE6
RNC50H6812FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6812FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6812FRRE6.pdf
Availability of RNC50H6812FRRE6
QUANTITY
RNC50H6812FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6812FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6812FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6812FRRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6812FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6812FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6812FRRE6
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 3POS 20AWG T/H datasheet.pdf