Vishay/Dale RNC50H6813FRB14
RNC50H6813FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6813FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 681K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6813FRB14.pdf
Availability of RNC50H6813FRB14
QUANTITY
RNC50H6813FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6813FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6813FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6813FRB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6813FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6813FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H6813FRB14
CONN HEADER 9POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 80MSPS DL 64LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II 1ROW WAFER ASSY 9CKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RPLCMNT CRTRDGS MLTPRPS RSPRTR datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 1200VDC RADIAL5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf