Vishay/Dale RNC50H6900BSB14
RNC50H6900BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6900BSB14
Brief Description
RES 690 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6900BSB14.pdf
Availability of RNC50H6900BSB14
QUANTITY
RNC50H6900BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6900BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6900BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)690
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6900BSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6900BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6900BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6900BSB14
BIT HEX 3/8" 0.98" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 1/2" 5.51" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SITE LICENSE CORRELATOR SC/SCM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 3.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
T-COUPLE J L=65MM 1M SPRING datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V CH 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
5600UF 100V 35X45MM 105C 2000H datasheet.pdf