Vishay/Dale RNC50H6981DSBSL
RNC50H6981DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6981DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6981DSBSL.pdf
Availability of RNC50H6981DSBSL
QUANTITY
RNC50H6981DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6981DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6981DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6981DSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6981DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6981DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H6981DSBSL
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 32POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 20SSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 33POS datasheet.pdf
HMIK ROTATING BLADE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
750 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf