Vishay/Dale RNC50H6981FRB14
RNC50H6981FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6981FRB14
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6981FRB14.pdf
Availability of RNC50H6981FRB14
QUANTITY
RNC50H6981FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6981FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6981FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6981FRB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6981FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6981FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H6981FRB14
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 3KV NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN CABLE STANDARD STRAIGHT 10M datasheet.pdf
KIT SAMPLE OPT MOUSE ADNS-6090 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 3000W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 2W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 50W DO5 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.4V 5TSOP datasheet.pdf