Vishay/Dale RNC50H7062BSRE6
RNC50H7062BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7062BSRE6
Brief Description
RES 70.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7062BSRE6.pdf
Availability of RNC50H7062BSRE6
QUANTITY
RNC50H7062BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7062BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H7062BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)70.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7062BSRE6
Related LinksRNC50H7, RNC50H7062BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7062BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H7062BSRE6
ROUND SPACER #4 ALUMINUM 5/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK SYNC/JITTER CLEANR 48VQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 1.5A SC-75-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SOD123 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
AE-35760-7300 357607300 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf