Vishay/Dale RNC50H7152BSB14
RNC50H7152BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7152BSB14
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7152BSB14.pdf
Availability of RNC50H7152BSB14
QUANTITY
RNC50H7152BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7152BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H7152BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7152BSB14
Related LinksRNC50H7, RNC50H7152BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7152BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H7152BSB14
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CURRENT TRANS SQUARE 4000A datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HDR BREAKAWAY 3POS RA .100 datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf