Vishay/Dale RNC50H7320BSBSL
RNC50H7320BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7320BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7320BSBSL.pdf
Availability of RNC50H7320BSBSL
QUANTITY
RNC50H7320BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7320BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7320BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7320BSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7320BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7320BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H7320BSBSL
CONN RECEPT 16 POS CST-100 datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN +/-12VOU datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23 datasheet.pdf