Vishay/Dale RNC50H7500BRBSL
RNC50H7500BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7500BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7500BRBSL.pdf
Availability of RNC50H7500BRBSL
QUANTITY
RNC50H7500BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7500BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7500BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7500BRBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7500BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7500BRBSL Details Description
Related parts for RNC50H7500BRBSL
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 90A 480VAC datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER VPW 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 43 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC FLASH 4MB 40MHZ SPI 8USON datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT-223 datasheet.pdf