Vishay/Dale RNC50H7500BSB14
RNC50H7500BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7500BSB14
Brief Description
RES 750 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7500BSB14.pdf
Availability of RNC50H7500BSB14
QUANTITY
RNC50H7500BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7500BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H7500BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7500BSB14
Related LinksRNC50H7, RNC50H7500BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7500BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H7500BSB14
RES 25M OHM 2W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 130A D2PAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A GP20 datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING RAMP 4CKT datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL LVR SPST 11A QC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 400MA 8SOIC datasheet.pdf