Vishay/Dale RNC50H7501BPB14
RNC50H7501BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7501BPB14
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7501BPB14.pdf
Availability of RNC50H7501BPB14
QUANTITY
RNC50H7501BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7501BPB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H7501BPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7501BPB14
Related LinksRNC50H7, RNC50H7501BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7501BPB14 Details Description
Related parts for RNC50H7501BPB14
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
JACK PNL MT IEC1010 10PC BLUE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 24 POS datasheet.pdf
49+49 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 790MA 80 MOHM datasheet.pdf