Vishay/Dale RNC50H7503BSBSL
RNC50H7503BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7503BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7503BSBSL.pdf
Availability of RNC50H7503BSBSL
QUANTITY
RNC50H7503BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7503BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7503BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7503BSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7503BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7503BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H7503BSBSL
HEADER RIGHT ANGLE 26 POS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 850MA 35 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT USB A PNL MNT W/LEADS datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN FMALE M12 4POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
1.27MMPF LOPRO IDT RL-D WHT datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 1.27MM datasheet.pdf