Vishay/Dale RNC50H7503BSBSL
RNC50H7503BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7503BSBSL
Brief Description
RES 750K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7503BSBSL.pdf
Availability of RNC50H7503BSBSL
QUANTITY
RNC50H7503BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7503BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7503BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7503BSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7503BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7503BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H7503BSBSL
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 4POS PNL MNT MALE datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 2.5NS 84BGA datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 40V AXIAL datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 35A datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
LED LUXEON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 160VDC datasheet.pdf