Vishay/Dale RNC50H7562BSB14
RNC50H7562BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7562BSB14
Brief Description
RES 75.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7562BSB14.pdf
Availability of RNC50H7562BSB14
QUANTITY
RNC50H7562BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7562BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H7562BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7562BSB14
Related LinksRNC50H7, RNC50H7562BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7562BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H7562BSB14
FLEX CABLE - AFK25A/AE25/AFH25T datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 100V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC P600 datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf