Vishay/Dale RNC50H7592BSBSL
RNC50H7592BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7592BSBSL
Brief Description
RES 75.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7592BSBSL.pdf
Availability of RNC50H7592BSBSL
QUANTITY
RNC50H7592BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7592BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7592BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7592BSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7592BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7592BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H7592BSBSL
IC TERMINATOR SCSI 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC FILTER UNIV RC QUAD LN 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf