Vishay/Dale RNC50H75R0DMR36
RNC50H75R0DMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H75R0DMR36
Brief Description
RES 75 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H75R0DMR36.pdf
Availability of RNC50H75R0DMR36
QUANTITY
RNC50H75R0DMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H75R0DMR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H75R0DMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H75R0DMR36
Related LinksRNC50H7, RNC50H75R0DMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H75R0DMR36 Details Description
Related parts for RNC50H75R0DMR36
RES 1.74M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT WMLX-263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FZ3 HIGRD/SPD BOXCTRL 4-CAMNPN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT VFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
PLATE GUIDE RETAINING datasheet.pdf
690UF 16V 13X30 105C RAD datasheet.pdf