Vishay/Dale RNC50H7602BSB14
RNC50H7602BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7602BSB14
Brief Description
RES 76K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7602BSB14.pdf
Availability of RNC50H7602BSB14
QUANTITY
RNC50H7602BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7602BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H7602BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7602BSB14
Related LinksRNC50H7, RNC50H7602BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7602BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H7602BSB14
SIP HEADER 3 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
PRESSURE MODULE 0 TO 1 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf