Vishay/Dale RNC50H7680FSRSL
RNC50H7680FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7680FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 768 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7680FSRSL.pdf
Availability of RNC50H7680FSRSL
QUANTITY
RNC50H7680FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7680FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7680FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7680FSRSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7680FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7680FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H7680FSRSL
RES 430K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORXPLUS IP20 8.31" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG BROWN 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf