Vishay/Dale RNC50H7681DSRE6
RNC50H7681DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7681DSRE6
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7681DSRE6.pdf
Availability of RNC50H7681DSRE6
QUANTITY
RNC50H7681DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7681DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H7681DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7681DSRE6
Related LinksRNC50H7, RNC50H7681DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7681DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H7681DSRE6
CAP TANT 4.7UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 STR TIN datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 10MHZ 64LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT STR PCB datasheet.pdf
PVC GRMMET TS35 AL SUP RAIL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC TRIPLE datasheet.pdf
MICRO 25 M 12" YEL JACKP datasheet.pdf