Vishay/Dale RNC50H7681FRRE6
RNC50H7681FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7681FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7681FRRE6.pdf
Availability of RNC50H7681FRRE6
QUANTITY
RNC50H7681FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7681FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H7681FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7681FRRE6
Related LinksRNC50H7, RNC50H7681FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7681FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H7681FRRE6
FUSE BRD MNT 700MA 50VAC/VDC SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
BP UNIVERSAL COVER LF datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
UNI-FLEX MNT 14" RISE-KNOB & SET datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 4POS datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf