Vishay/Dale RNC50H7682BSB14
RNC50H7682BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7682BSB14
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7682BSB14.pdf
Availability of RNC50H7682BSB14
QUANTITY
RNC50H7682BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7682BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H7682BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7682BSB14
Related LinksRNC50H7, RNC50H7682BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7682BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H7682BSB14
TAG DANGER/HIGH VOLTAGE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 25POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS 4CH 30-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 379MA 1.4 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1.9A 40 MOHM TH datasheet.pdf