Vishay/Dale RNC50H7872BSRE6
RNC50H7872BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7872BSRE6
Brief Description
RES 78.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7872BSRE6.pdf
Availability of RNC50H7872BSRE6
QUANTITY
RNC50H7872BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7872BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H7872BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7872BSRE6
Related LinksRNC50H7, RNC50H7872BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7872BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H7872BSRE6
ENDPLATE 4/SAK 10 PA RED datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 2.6A 8SOIC datasheet.pdf
BAG PINK POLY 4MIL 12X16 NO ZIP datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 980MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
DYN BRKNG RES,UL, 70OHM datasheet.pdf