Vishay/Dale RNC50H7873BRRSL
RNC50H7873BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7873BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 787K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7873BRRSL.pdf
Availability of RNC50H7873BRRSL
QUANTITY
RNC50H7873BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7873BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7873BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7873BRRSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7873BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7873BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H7873BRRSL
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SERDES LVDS 16BIT BUS 80-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 79.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.065DIA TIN datasheet.pdf
MF CONTROL, 24 VAC/DC, 1N/O+1N/C datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 341MA 1.6 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 33MA 45 OHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf