Vishay/Dale RNC50H8061BSBSL
RNC50H8061BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8061BSBSL
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8061BSBSL.pdf
Availability of RNC50H8061BSBSL
QUANTITY
RNC50H8061BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8061BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H8061BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8061BSBSL
Related LinksRNC50H8, RNC50H8061BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8061BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H8061BSBSL
FIXED IND 7.5UH 420MA 550 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 33POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 15V OUT SIP VERT datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 60A 32V datasheet.pdf
12+12 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 500MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT STER 192KHZ 20SSOP datasheet.pdf