Vishay/Dale RNC50H8062FRB14
RNC50H8062FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8062FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8062FRB14.pdf
Availability of RNC50H8062FRB14
QUANTITY
RNC50H8062FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8062FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H8062FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8062FRB14
Related LinksRNC50H8, RNC50H8062FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8062FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H8062FRB14
LAMP LED 24VDC 16 SERIES RED datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SCR SENS GATE 200V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO41 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.6V SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 2POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKT datasheet.pdf
RES 825 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2A 37 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 136MA 12 OHM TH datasheet.pdf