Vishay/Dale RNC50H8251DSB14
RNC50H8251DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8251DSB14
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8251DSB14.pdf
Availability of RNC50H8251DSB14
QUANTITY
RNC50H8251DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8251DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H8251DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8251DSB14
Related LinksRNC50H8, RNC50H8251DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8251DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H8251DSB14
JUMPER-H1502TR/A3048A/H1500TR 3" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 22MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8CH DGTL 16-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIN-POWER D032MS-3 0C1-2 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 21POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf