Vishay/Dale RNC50H8251DSBSL
RNC50H8251DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8251DSBSL
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8251DSBSL.pdf
Availability of RNC50H8251DSBSL
QUANTITY
RNC50H8251DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8251DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H8251DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8251DSBSL
Related LinksRNC50H8, RNC50H8251DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8251DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H8251DSBSL
MOSFET N-CH 550V 14A TO-247 datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 0.3A SYNC 10USMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 18MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
AC FAN MOTOR datasheet.pdf
CAP POLY 15UF 20% 100V T/H datasheet.pdf