Vishay/Dale RNC50H8561BSRSL
RNC50H8561BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8561BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.56K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8561BSRSL.pdf
Availability of RNC50H8561BSRSL
QUANTITY
RNC50H8561BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8561BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H8561BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8561BSRSL
Related LinksRNC50H8, RNC50H8561BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8561BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H8561BSRSL
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 45NS 36VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 23UH 5A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 25-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SW ROTARY SP 200MA 0.3" 3POS PC datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 83MA 21 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 50MA 650 MOHM datasheet.pdf