Vishay/Dale RNC50H86R6BSB14
RNC50H86R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H86R6BSB14
Brief Description
RES 86.6 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H86R6BSB14.pdf
Availability of RNC50H86R6BSB14
QUANTITY
RNC50H86R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H86R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H86R6BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H86R6BSB14
Related LinksRNC50H8, RNC50H86R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H86R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H86R6BSB14
RES SMD 4.99K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RELAY SAFETY 3PST 6A 24V datasheet.pdf
LED 9MM Y PMI 24V W GASKET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/16/180G 3.5SN BK datasheet.pdf
SHELF datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.2V 10W datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 22POS SILVER SLDR datasheet.pdf