Vishay/Dale RNC50H8762BSBSL
RNC50H8762BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8762BSBSL
Brief Description
RES 87.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8762BSBSL.pdf
Availability of RNC50H8762BSBSL
QUANTITY
RNC50H8762BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8762BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H8762BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)87.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8762BSBSL
Related LinksRNC50H8, RNC50H8762BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8762BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H8762BSBSL
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 54W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf