Vishay/Dale RNC50H8870DPB14
RNC50H8870DPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8870DPB14
Brief Description
RES 887 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8870DPB14.pdf
Availability of RNC50H8870DPB14
QUANTITY
RNC50H8870DPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8870DPB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H8870DPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8870DPB14
Related LinksRNC50H8, RNC50H8870DPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8870DPB14 Details Description
Related parts for RNC50H8870DPB14
LED 5MM RED DIFF REFL6"LDS PNLMT datasheet.pdf
FUSE GLASS 350MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 61MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN SEAL NUT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf