Vishay/Dale RNC50H8870DSBSL
RNC50H8870DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8870DSBSL
Brief Description
RES 887 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8870DSBSL.pdf
Availability of RNC50H8870DSBSL
QUANTITY
RNC50H8870DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8870DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H8870DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8870DSBSL
Related LinksRNC50H8, RNC50H8870DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8870DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H8870DSBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
HEADER 5POS 5.08MM SPACING datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
IC NVSRAM 16MBIT 100NS 36EDIP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH PLEN 80M datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 64POS SMD datasheet.pdf