Vishay/Dale RNC50H8872BRB14
RNC50H8872BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8872BRB14
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8872BRB14.pdf
Availability of RNC50H8872BRB14
QUANTITY
RNC50H8872BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8872BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H8872BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8872BRB14
Related LinksRNC50H8, RNC50H8872BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8872BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H8872BRB14
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT 20-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 210VWM 366.98VC AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 28POS HOUSING datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf