Vishay/Dale RNC50H8872BSRE6
RNC50H8872BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8872BSRE6
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8872BSRE6.pdf
Availability of RNC50H8872BSRE6
QUANTITY
RNC50H8872BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8872BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H8872BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8872BSRE6
Related LinksRNC50H8, RNC50H8872BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8872BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H8872BSRE6
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36V +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 133 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf