Vishay/Dale RNC50H8872FRB14
RNC50H8872FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8872FRB14
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8872FRB14.pdf
Availability of RNC50H8872FRB14
QUANTITY
RNC50H8872FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8872FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H8872FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8872FRB14
Related LinksRNC50H8, RNC50H8872FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8872FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H8872FRB14
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 3V 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 8A DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf