Vishay/Dale RNC50H88R7FSRSL
RNC50H88R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H88R7FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H88R7FSRSL.pdf
Availability of RNC50H88R7FSRSL
QUANTITY
RNC50H88R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H88R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H88R7FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H88R7FSRSL
Related LinksRNC50H8, RNC50H88R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H88R7FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H88R7FSRSL
JUMPER-H9991TR/A3047Y/H9991TR 4" datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 130 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 CSH datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B PG29 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 18POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf