Vishay/Dale RNC50H9160BSRE6
RNC50H9160BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9160BSRE6
Brief Description
RES 916 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9160BSRE6.pdf
Availability of RNC50H9160BSRE6
QUANTITY
RNC50H9160BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9160BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H9160BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)916
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9160BSRE6
Related LinksRNC50H9, RNC50H9160BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9160BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H9160BSRE6
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 140MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SW ANLG CMOS DPST datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM LCKD RTR 24VDC datasheet.pdf