Vishay/Dale RNC50H9420BSBSL
RNC50H9420BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9420BSBSL
Brief Description
RES 942 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9420BSBSL.pdf
Availability of RNC50H9420BSBSL
QUANTITY
RNC50H9420BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9420BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H9420BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)942
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9420BSBSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H9420BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9420BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H9420BSBSL
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MCR 3-WAY ISOLATING AMPLIFIER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
13 SIL HORIZ SHROUDED PIN HDR datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf