Vishay/Dale RNC50H9650BSBSL
RNC50H9650BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9650BSBSL
Brief Description
RES 965 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9650BSBSL.pdf
Availability of RNC50H9650BSBSL
QUANTITY
RNC50H9650BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9650BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H9650BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)965
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9650BSBSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H9650BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9650BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H9650BSBSL
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES MO 1W 0.47 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 48-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 16PS GOLD SMD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf